10 faktów o interakcjach ziół z lekami

Ze wszystkich rzeczy posiadanych przez człowieka za najcenniejsze można uznać zdrowie. Gdy jest z nim wszystko w porządku, żyje się dość beztrosko. Inaczej mają się sprawy, gdy zaczynamy chorować – wówczas wszystko się sypie, a chęć do dalszego życia powoli gaśnie. Niektórzy tak bardzo chcą dojść do siebie, że zaczynają leczyć się również na własną rękę za pomocą ziół w różnej formie – najczęściej bez odpowiedniej wiedzy i konsultacji. W efekcie obydwie terapie nakładają się na siebie nawzajem, co często skutkuje pewnymi interakcjami, które uderzają nie w chorobę, a w nasze zdrowie!

Wybrałem dziesięć szczególnie interesujących interakcji ziół z lekami. Nie są to oczywiście wszystkie istniejące; wiele jest dobrze udokumentowanych, część ma oparcie w pojedynczych badaniach i przypadkach – żadnej nie można zignorować. Ryzyko w tej grze rzadko się opłaca.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

KOMENTARZE

5 thoughts on “10 faktów o interakcjach ziół z lekami

  1. W przypadku dziurawca, dla wielu kobiet istotne będzie również, że niestety może wpływać na antykoncepcję hormonalną.

    Bardzo ciekawy i ważny temat, zapewne w dużym stopniu jeszcze nieodkryty.
    Uwielbiam takie ciekawostki 🙂

  2. To prawda, nie powinno stosować się razem dziurawca i antykoncepcji hormonalnej, głównie wymienia się tutaj desogestrel i noretysteron. Co nie oznacza, że nie wolno – bo jeżeli jest taka potrzeba, można go stosować, ale zmieniają się dawki i skuteczność. Coś za coś.

    Dziękuję za miłe słowa!
    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZOBACZ POZOSTAŁE WPISY

Zioła i zdarzenia niepożądane

Odwiedzając niektóre strony internetowe, zauważam pewne niebezpieczne tendencje do traktowania surowców zielarskich i przetworów z nich sporządzonych, jako bezpiecznych środków terapeutycznych, przeznaczonych zarówno dla dorosłych, […]

Czytaj dalej…

CZYTAJ DALEJ

SZUKAJ WPISÓW

PATRONITE

ARCHIWUM

Archiwa
error: Kopiowanie zawartości wzbronione.